Grudziądz to czwarte co do wielkości miasto województwa kujawsko − pomorskiego, a czterdzieste w Polsce. Liczy prawie 100 tysięcy mieszkańców, a w promieniu jego oddziaływania żyje około 250 tysięcy osób. Powierzchnia Grudziądza wynosi 59,29 tys. m2. Ma tu siedzibę Starostwo Powiatowe, a jako miasto wydzielone wypełnia zadania Powiatu Grodzkiego.

Grudziądz położony jest na Pomorzu Nadwiślańskim, na prawym, niezwykle malowniczym brzegu Wisły. Na atrakcyjność miasta wpływa jego położenie w połowie drogi między portami morskimi północy oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi, takimi jak Toruń i Bydgoszcz. Ogromną zaletę stanowi również usytuowanie Grudziądza na najkrótszym szlaku, łączącym zachód Polski z Warmią i Mazurami.

Historia miasta sięga 1065 roku, kiedy to odnotowano pierwszą pisemna wzmiankę o Grudziądzu. Natomiast prawa miejskie nadano miastu w 1291 roku. Miasto Grudziądz szczyci się licznymi zabytkami, w tym unikatowym kompleksem Spichrzów z XIII-XVII w. od strony Wisły.
Więcej informacji o zabytkach oraz samym mieście...

W promilu 5 km na zachód od Grudziądza przebiega droga krajowa nr 91 łącząca północ z południem Polski. Samo miasto przecinają dwie drogi krajowe: nr 16 łącząca Słubice i Świecko z Warmią i Mazurami i dalej z Kaliningradem i krajami położonymi nad Morzem Bałtyckim oraz nr 55 (Toruń – Stolno - Grudziądz – Kwidzyn – Nowy Dwór Gdański). Przebiega tędy też sieć dróg wojewódzkich łaczących Grudziądz ze Stolicą (Grudziądz – Rypin – Sierpc – Warszawa). Ważną rolę komunikacyjną odgrywa autostrada A1 (E75), która połączy północ i południe Polski. W odległości nie przekraczającej 20 km od miasta znajdują się 4 węzły autostrady A1: "Warlubie", "Nowe Marzy", "Grudziądz" oraz "Lisewo".

Na chwilę obecną w mieście znajduje się 379 dróg o łącznej długości 220 km, 23 mosty, 9 kładek oraz 3 wiadukty o łącznej długości ponad pół kilometra. Natomiast most im. Bronisława Malinowskiego na Wiśle w Grudziądzu jest najdłuższym mostem drogowo−kolejowy w Polsce. Liczy on 11 przęseł, a jego długość wynosi 1098 metrów. Przez miasto przebiegają również 2 niezelektryfikowane linie kolejowe.

Odległości do największych miast:


Drogi w okolicy Grudziądza: